Tag Archives: praznik

Среќен роденден Македонијо

  На 8 септевмври 1991 година, граѓаните на оваа земја кажаа Да, за самостоја и независна Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Денес е Голема Богородица – честит празник на сите православни верници

Празникот Успение на Пресвета Богородица се слави на петнаесетиот ден од месец август (28 според новиот календар). Нему му претходи двонеделен Богородичен, или Преображенски пост. Овој празник го слави успението, воскресението и прославувањето на Пресвета Богородица, и нејзиното преселување во Царството Божјо во полнотата на нејзиното духовно и телесно постоење.

______________________________________________________________________________________________________

Празникот Св Богородица ќе се одбележи на Матка и во Ново Лисиче

  Матка и оваа година ќе го одбележи празникот св. Богородица со вечерна богослужба и полноќно бдеење. На 28 август, во манастирот ќе се одржи света божествена литургија, со која ќе чиноначалствува поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан.

______________________________________________________________________________________________________

Македонците слават Илинден – 109 години од Крушевската Република и Илинденското востание

Македонците денеска го слават Илинден, 109 години од Илинденско востание,  и почетокот на Крушевската Република .

______________________________________________________________________________________________________

СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА – едиствениот пророк кој на небото воскреснал жив

Свети Илија е едиствениот пророк кој на небото воскреснал жив. Тој е еден од најзначајните светци во христијанството.

______________________________________________________________________________________________________

Нека ни е честит празникот Македонијо – за многу години Илинден (Видео)

Македонците денеска го слават Илинден, 109 години од Илинденско востание,  и почетокот на Крушевската Република .

______________________________________________________________________________________________________

Затворени пола улици во Скопје поради Илинден

По повод свеченостите што во рамките на програмата од “Десет дена крушевска република“ утре, четврток – 2 август во Скопје ќе има изменет сообраѓаен режим.

______________________________________________________________________________________________________

Започнува рамазанскиот пост

Точно во  три часот и 20 минути наутро започнува првиот ден од рамазанскиот триесетдневен пост. Муслиманските  верници на големо се подготвуваат за овој празник.

______________________________________________________________________________________________________

Франција празнува

На најубавата авенија ќе продифелираат : 5000 војници, 450 возила, 82 мотоцикли, 241 парада на коњи, 66 авиони, 32 хеликоптери и многу воздушни падобрани.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1