Нека ни е честит празникот Македонијо – за многу години Илинден (Видео)


Македонците денеска го слават Илинден, 109 години од Илинденско востание,  и почетокот на Крушевската Република .

По долги подготовки за отпочнување на Илинденското востание, конечно по многучасовни борби со турскиот аскер, македонската војска успева да се избори и да го ослободи Крушево на 2 август 1903 година, и да ја создаде правата македонска република која, за жал , ќе трае само 10 дена.

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1