Франција празнува


На најубавата авенија ќе продифелираат : 5000 војници, 450 возила, 82 мотоцикли, 241 парада на коњи, 66 авиони, 32 хеликоптери и многу воздушни падобрани.

Прославата започнува во 10 часот на позната улица Champs-Elysées во Париз, каде што претседателот ќе ги пречека воените генерал трупи и нивното парадирање по истата улица.

На најубавата авенија ќе продифелираат : 5000 војници, 450 возила, 82 мотоцикли, 241 парада на коњи, 66 авиони, 32 хеликоптери и многу воздушни падобрани.

Се започнува далечната 1880 година кога со закон се прогласува 14 јули за национален празник, осврнувајќи се на настаните во 1789 година или завземањето на Бастилија и еден не толку познат настан како што е Празникот на Федерацијата во 1790 година.

Претседателот на Франција, Франоса Холанд ќе го прослави својот први 14 јули на чело на Републиката.

Оваа година основната парада е во знакот на мирот и во чест на војниците кои што се вратија од Афганистан и Либија. Претседателот ќе им оддаде посебна почит на сите они кои што го изгубија својот живот во војната.

Нациналниот празник на Фрација е исполнет со огромен број на активности. Ќе се одржи пикник во градините на закот во Версај, бесплатен влез во познатиот музеј Лувер, исто така ќе се организираат и безброј трки со коњи.

Долго очекуваниот спектакл на огномети ќе започне во 23 часот во знак на диско музиката од 70 – 80 години. По тој повод во централниот дел на Ајфеловата кула е поставена огромна диско топка, тешка над 4,5 тони, а познатиот плоштад Трокадеро ќе се претвори во гигантски подиум.

Безбедноста во главниот град на Франција, Париз ќе биде на највисоко ниво.

За mknews.mk од Париз

Јордан Колевски

Tags: , ,

Јордан Колевски

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1