Земјотрес 4,7 степени во Босна


Според информациите на Европско Медитеранскиот истражувачки центар (EMSC) земјотрес со јачина од 4,7 ја погодил Босна и Херцеговин во  01:12 по полноќ.

Епицентарот бил кај Зениза, а се почуствувал во цела Босна. Следел и афтершок во 01:42 časova, исто така силен – 4,2  степени по Рихтер.

Во моментов нема податоци за повредени и материјална штета.

Зеница е град со 127.000 жители и е на само 40 километри одалечен од Сараево

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1