Екс-амбасадорот во Чешка Илиевски избегал во Полска и побарал азил


igor-ilievski

Екс-амбасадорот на Македонија во Чешка, Игор Илиевски најверојатно пребегал во Полска каде што побарал и Азил, неофицијално објавува Вест.

Информациите на весникот не добиле потврда од македонското МНР, бидејќи како што велат од таму, Илиевски повеќе не е вработен во министерството и за него, македонската дипломатија веќе нема одговорност.

Потврда немало ниту од полското МНР.

fokus1-570x272
Илиевски го привлече вниманието на јавноста откако пред неколку месеци на прес конференција од Прага обвини дека незаконски му е одземен синот.

Утрешниот број на Фокус пак носи текст со наслов ,,избегав поради притисок од Мијалков,, повикувајќи се на изјава од екс амбасадорот .

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1