Експлодирал ручекот – 14 загинале


 

14 лица загинаа, а 47 се повредени при експлозија на „монголски лонец“, во  ресторан во Кина.

„монголски лонец“ е традиционален реквизит за подготовка на кинеска храна. Во многу ресторани во овој лонец гостите сами готват на масата. Тоа е голем сад кој се грее на гас или на јаглен.

По експлозијата на „монголски лонец“ во градот Џинжонг се раширил пожар во ресторанот од кои 6 лица починале на лице место, а 8 им подлегнале на повредите во болница. Меѓу 47-те повредени, 17 се со тешки изгореници.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1