Ердоган тешко болен, не се знае дали ќе го заврши мандатот?


Претпоставките за болеста на Ердоган почнаа пред три години, кога светските медиуми пишуваа за неговата здравствена состојба, но кабинетот на турскиот премиер таквите шпекулации ги демантираше.erdogan

Судирот меѓу Русија и државата членка на НАТО настана поради одлуката Турција да го собори рускиот бомбардер су-24, а „копчето го притиснал“ турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган, кој се соочува со многу тешка болест. Како што се дознава од дипломатски извори, болеста на Ердоган напредувала во последните месеци и според прогнозите на докторите, не е извесно дали тој ќе може да го заврши штотуку започнатиот мандат на чело на владата во Анкара.

Тој неодамна бил во Куба каде побарал медицинска помош против опасната болест.

– Лечењето во Куба било во строга тајност бидејќи Ердоган не сака да предизвика нов бран шпекулации во турската јавност како пред три години. Сепак, ни кубанските лекари не дале оптимистична прогноза, изјави изворот.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1