Ердоган-Tурција направи се да се избегне инцидентот


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека соборувањето на рускиот авион во близина на сириската граница било во согласност со правилата на земјата.erdogan

Според него, никој не треба да се сомнева оти Турција ги направила сите напори за да се избегне инцидентот.

Тој порача и дека секој треба да го почитува правото на Турција да си ги брани своите граници. Ердоган ги осуди бомбашките напади врз Туркмените и порача дека тие живеат во реони во Сирија каде не се присутни милитантите на Исламската држава.

Рускиот авион урнат поради ефтина нафта: На синот на Ердоган му сметало што Русија бомбардира цистерни

 

 

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1