ЕТНА еруптираше исфрли лава во висина од 600 метри (ВИДЕО)


17112013182419_Etna.jpg vulkanНова ерупција на Етна, најактивниот вулкан на европскиот континент, се случила во текот на вчерашната ноќ, а вжештената лава го осветлила небото над источна Сицилија и во воздухот бил исфрлен висок столб на пепел

Ерупцијата, која во текот на денешниот ден се смирила, не ги загрозила селата на падините на вулканот и немало евакуација на населението.

Аеродромот во областа Катанија објави дека два сектора за прелети над вулканот биле затворени за летови.

Последната еруцијата на Етна се случила 1992 година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1