ЕУ одлучи да почне преговори со Македонија и Албанија


Земјите членки на ЕУ постигнаа политички договор за отпочнување на пристапните преговори со Македонија и Албанија, соопшти еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји.

– Од срце им честитам на двете земји. Ова исто така испраќа и јасна порака до земјите од Западен Балкан: Вашата иднина е во ЕУ, напиша Вархеји на неговиот официјален Твитер налог.

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска на видео – конференција дебатираа за отворање на пристапните преговори со Македонија и Албанија. Ставот на ЕК по ова прашање, е јасен: двете земји испорачаа реформи и се подготвени да ги отворат преговорите, твитна Вархеји.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1