ЕУ ШТЕДИ СТРУЈА: И модемите ќе одат на „спиење“!


Во Европската унија од Нова година стапило на сила ново правило кое пропишува да мрежните уреди, како модеми и телевизори поврзани на интернет, мора сами да се исклучуваат кога не се во употреба.20.03.internet_1

Како што пренесуваат агенциите, многу уреди кои се поврзани на инетрнет 24 часа во сите седум дена во неделата и додека нивните сопственици спијат, трошат од 25 до 100 вати,

Новите уреди кои се продаваат се програмирани сами да влезат во мод за спиење кога не се во употреба. Според проценките на Европската комисија, ова правило на просечното домаќинсктво ќе му донесе годишна заштеда од 41 евро.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1