Астероид со пречник од 1.000 метри патува кон нас – блиска средба со Земјата на 26 јануари


Потенцијално опасен астероид ќе се приближи до Земјата на 26. јануари, а се очекува да прелета на оддалеченост од 1.2 милиони километри!

Пречникот на овој асттероид, „2004 BL86“ изнесува меѓу 440 и 1.000 метри.

Asteroid headed for Earth

Според проценките на астронаутите, овој астероид не може да се судри со Земјата, а во радарската опсерваторија Голдстон, цело време ќе се следи патот на овој астероид.

Инаку, секој објект од вселената е потенцијално опасен по Земјата само доколку влезе во Земјината орбита на растојание од 0,05 Астрономски единици, како и ако неговиот пречник изнесува од 100 до 150 метри.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1