Евакуиран француски воз, Сириец рекол дека е терорист


Патниците од возот од Париз за Лион беа евакуирани откако сириски имигрант, изјавил дека е терорист.

Инцидентот се случил кога возот минувал низ Сон е Лоара. На англиски јазик мажот и рекол на британска двојка, која седела до него, дека е бегалец од Сирија и државата наскоро ќе ја нападне Велика Британија.256x159

Двојката ги пренела зборовите на вработените во железницата. Одеднаш возот застанал на станица по трасата. Полицијата го уапси 30-годишниот Сириец и ги евакуираа патниците од купињата.

Багажот на патниците бил проверен во целост, а биле барани експлозиви. Информациите сепак биле лажно.

Патниците продолжиле патувањето во друг воз, а движењето по линијата е нормализирано подоцна.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1