Eве како изгледал ХОБИТ – објавени фотографии од хомо флоренсиенсис (Фото)


hobit2Откривањето на лицето на хомо флоренсиенсис популарно познато како хобитот, е една од карактеристиките на австралиската Археолошка Конференција (ААА) која се одржа од 9 до 13 декември, а чиј домаќин беше Универзитетот Волонгонг.

На истата имаше 250 презентации, а учествуваа повеќе од 400 учесници.

Своето официјално отворање го имаше на 10 декември од страна на заменик-Вице-Канцеларот, професорот Џуди Рапер.

(ААА) Конференцијата е основана во 2010 година со цел да се развијат, интегрираат и применат современите научни техники кои имаат за цел да дадат одговори за човечката анализа на материјалните остатоци од минатото и тогашните човекови активности.

hobitБиле вклучени 28 меѓународни делегати од осум земји, Говореле професорите Марк Колар, Тим Фланери, Питер Хисок, Зенобиа Џејкобс, професор Јуија Ли тжТорп, Кертис Мареан и професорката Лиза Матисо Смит.

hobit3Предводник на конференцијата беше доктор Сузан Хејс антрополог и специјалист за лица.

Истата имала работено на лицето на Хобитот во своите интерактивни 3D и 2D работилници, каде што врз основа на пронајдените докази, односно черепот на лицето и меките ткива го има формирано можниот изглед на умрениот човек.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1