Еве како климата да не ви ја зголеми сметката за струја


Дали е подобра варијанта да ја оставите климата да работи на умерена температура кога не сте дома или да ја зголемите до максимум кога сте дома, е прашање кое често се поставува.Потрошувачката на енергија е голема во овој период, а на вас останува да одлучите како ќе заштедите пари кога се сметките во прашање.

Можеби ви се чини како непотребна потрошувачка на електрична енергија, кога ја вклучувате и исклучувате климата, но на тој начин ќе заштедите значително пари, и клима уредот ќе работи подобро.

Клима уредот е најефикасен кога работи со полна брзина, тогаш подобро ја елиминира влагата од вашиот стан.

Електрична енергија можете да заштедите и ако термостатот на клима уредот го поставите на повисока температура.

Многу важно разликата меѓу температурата во просторијата и надворешната температура да не е повеќе од 7 до 10 степени.

За максимална заштеда на енергија, клима уредот оставете го да работи на 26 или повеќе Целзиусови степени кога не сте дома.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1