Еве како од утре ќе изгледаат 10 евра (Видео)


Новата банкнота од 10 евра ќе биде пуштена утре. Холограмот и водениот жиг на банкнотата го покажуваат портретот на Европа, лик од грчката митологија.10evra

На неа ќе има уште неколку обележја. поточно рабовите ќе бидат поизразени со релјефните линии кои можат да се почуствуваат со благ допир на прст.

Покрај тоа предната страбна има рефлектирачки делови. Бројот 10 испечатен во смарагдно зелена боја, ќе ја менува бојата во темносина на промена на светлината и движење. Новите банкноти се очекува и да траат подолго, како резултат на дополнителните заштитни облоги на хартијата.

Сите евро-банкноти од првата серија се очекува да бидат заменети со нови и позаштитени во следните неколку години, што треба да им ја отежне работата на фалсификаторите. Еве како изгледаат новите 10 евра:

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1