Еве какво време не очекува до крајот на неделата


Четврток носи генерално намалување на облачноста, но повторно ќе има услови за појава и задржување на слаба магла и ниска облачност низ котлините, особено долж Повардарие и источниот крај.

На повисоките места, пред се во западниот регион ќе има повеќе сончеви периоди.

temperatura vreme

Температурата ќе има минимална вредност која ќе биде позитивна, а дневниот максимум на температурата ќе има вредност во дијапазонот од 7°С до 12°С.

Петок ќе донесе повторно повеќе сончеви периоди, со мала до умерена облачност, но пред се на повисоките места. Услови за слаба магла и ниска облачност повторно ќе има низ дел од котлините, но со тенденција на расчистување во текот на денот.

Утрото ќе биде постудено во однос на четврток, а минималната температура ќе има вредност во дијапазонот од -3°С до 5°С.

Денот во однос на четврток ќе биде потопол за околу 1°С.

Сабота ќе биде слична на петок во однос на временските услови, но потопла преку ден за околу 2°С. Утрото ќе биде релативно студено со минимална температура околу 0°С.

Во недела се очекува пад на дневниот максимум на температурата за околу 3°С во однос на сабота. Се очекува наоблачување кое ќе донесе нови врнежи.

Сепак за деталите околу викенд прогнозата ќе се погрижиме наредните денови заради евентулани мали промени во метео условите.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1