Еве кој ќе го наследи Мијалков – Избрани новите директори на УБК и Бирото за јавна безбедност


Љупчо Андоновски  седнува во фотељата на досегашниот прв човек на УБК Сашо Мијалков. Горанчо Савески ќе го замени Митко Чавков на местото прв човек на Бирото за јавна безбедност.

Чавков ја напушти позицијата на директот на БЈП откако беше избран за министер за внатрешни работи. Изборот доаѓа откако оставки на функциите поднесоа сегашниот директор на УБК Сашо Мијалков и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.

g_saso-mijalkov

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1