Еве од кога ќе стартува повратот на 15 посто ДДВ


За повратот на 15 отсто од ДДВ, Заев рече дека поради законски усогласувања ќе стартува од јули, 2019.

-Картичките се лимитирани до 30.000 за да се направи фер распределба, затоа што побогатите трошат повеќе, па и повратот на данок би бил поголем. Системот е целосно подготвен за ставање во функција. Наша намера е од 1 јули да стартува системот со што првите шест месеци ќе бидат експериментални за да може да се провеарт резултатите, и ако биде се во ред да стартуваме, рече Заев.

Официјално се очекува дека даночната евазија која според одредени податоци се движи со обем на негово намалување, но, сепак, е околу 30 отсто. Со оглед дека приливот од ДДВ изнесува околу милијарда евра само со половична успешност на овој систем на 15 осто повраток на ДДВ би се собрале околу 150 милиони евра, од кои околу 90 милиони евра би се вратиле кај граѓаните, а 60 милиони во буџетот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1