Еве околу што живееме – ова и прави Wi-Fi рутер на зелена салата!


Група од пет девојки направиле експеримент во научното училиште Хјалеруп во Данска. Тоа што го откриле ги загрижило научниците.

Зелената салата расте брзо, а за тоа и се потребни сонце и мала количина на вода. Но, очигледно постои и еден исклучок од тоа правило. Семето од оваа салата го ставиле во 12 различни комплети кои ги поделиле во две групи.И двете групи биле ставени во соби со иста температура, иста количина на вода и сонце, но разликата била во тоа што во една од просториите ставиле два Wi-Fi рутери какви што денес, заради безжичниот интернет, се наоѓаат насекаде околу нас – станови, кафулиња, ресторани, хотели.

wi fi and green salad Очекувањата биле дека салатите ќе растат исто. Меѓутоа, не било така!

Салатата во близина на Wi-Fi рутерот не пораснала, а причината била непозната. Се претпоставува дека станува збор за некој вид на зрачење, но новите експерименти треба да го потврдат откритието на учениците и да разјаснат за што навистина станува збор.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1