Протест – Не за Предлог законот за прекинување на бременоста


„Не за предлог-законот за прекинување на бременоста“ – под ова мото за утре со почеток во 11 часот пред Собранието е најавен протест од страна на Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување Х.Е.Р.А.

Според предлог-законот, прекин на бременоста нема да може да се изврши ако од прекинување на претходната бременост не поминала една година, освен во случаи кога врз основа на медицински индикации ќе се утврди дека бременоста претставува опасност за животот или ќе доведе до тешко нарушување на здравјето на жената за време на бременоста, породувањето или по породувањето

https://www.facebook.com/events/606699342673567/?ref=3

protest zakon abortus

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1