Еве што ќе се гради во Карпош 4 – Протест против новиот урбанистички план на граѓаните


Група граѓани протестираа против најавата за новиот урбанистички план на карпош 4.

Со дупот се предвидуваат големи локации на кои има паркови и продавници, да бидат пренаменети за изградба на паркинзи и станбени згради со деловни простории, на што тие се противат.

Жителите на овој дел од градот најавуваат дека ќе организираат куќни совети на станарите за запознавање со ситуацијата и ќе потпишуваат петиции за да се спречи како што велат узурпацијата на животниот простор.

Од општина Карпош велат дека деталниот урбанистички план се уште не е стасан на дневен ред пред советниците.

9387e5fe2c62b016a3a18c8b2d7b396da182a7b7e910a9be234d364d97d42131

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1