Еве што значи ознаката „Е“ на производите


Познат како e-марк или како знак за проценка, овој знак не е задолжителен на производите.

Во сите земји на Европа кои водат антиГМО политика, покрај грамажата на производите се наоѓа знакот “E”.e znak proizvodi

“E” всушност значи дека производот е во склад со прописите на Европската унија за точност на мерењето на тежината на пакувањето.

Значи, ако на шишето или на пакувањето пишува: “500ml e”, тогаш знајте дека ЕУ ја одобрила таа пресметка. pro500

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1