Европа денес ќе расправа за проширувње на Унијата


Денеска продолжува состанокот на групата на земјите-членки на Европската унија на која ќе се расправа за проширување на Унијата.

Крајниот датум кога ќе се знае дали на Советот ќе се одлучува за почеток на т.н. скрининг-процес и преговорите со Македонија е 10-ти декември или три дена пред Самитот.

По многу одложувања вчера, состанокот почна во 16 часот, но токму пред расправата околу точката за проширување на Унијата пред декемврискиот Самит на Европскиот совет, беше прекинат и најавен за денеска.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1