ФБИ нуди три милиони долари за руски хакер


За корисна информација во врска со рускиот хакер Евгениј Богачев, Американското федерално истражно биро (ФБИ) и Стејт депарментот нудат три милиони долари награда.ev.jpg500

ФБИ се сомнева дека моментално се крие во Русија. Обвинет е за организирање на мрежата на хакерски напади во кои од банковните сметки беа украдени повеќе од 100 милиони долари.

Властите се надеваат дека рекордната наградата понудена за сајбер криминалец ќе доведе до апсење на Богачев.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1