ФОТО Чудо во Италија: Иако била клинички мртва, родила здраво бебе


36-годишна Италијанка била во 36-татато недела на бременоста кога била однесена во болница поради излив на крв во мозокот. За жал лекарите не успеале да и го спасат животот, но во следните девет недели вештачки ја одржувале во живот за да може нејзиното бебе да дојде на свет.

beba_1419072231_670x0

Трудницата од Италија на која во октомври и била дијагностицирана клиничка смрт, лекарите успешно ја породиле со царски рез и на свет донеле здраво момченце кое имало 1,8 килограми по раѓањето.

Семејството на несреќната Италијанка решиле да ги донираат нејзините органи. Овој медицински случај не е единствен во светот.

Првиот случај е забележан во 1993 година во САД, кога на свет било донесено машко бебе откако неговата мајка поминала 100 дена во клиничка смрт.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1