ФОТО: Го трогнаа светот – како изгледаат трите девојчиња откако го победија ракот


Лора Скантлинг живее во малото гратче Јукон, во државата Оклахома. Таа е професионален фотограф и има сопствено студио. Се специјализирала на семејни портрети и детски слики. Светска слава и донесе фотографијата направена во 2014 година.

На неа се три девојчиња: 8-годишната Ријана Френклин, Ејнсли Питерс и 5-годишната Рајли Хјуи. Овие девојчиња ги поврзува една заедничка трагедија – тие се болни од рак.rak devojcinja

Лора успева на свој начин да се предаде во целата трагичност на ситуацијата. Потресна слика насолзи милиони, и се разлета како бура по социјалните мрежи и стана вистински хит на интернет.

Секој друг фотограф, погоден од славата, би заборавил за болните дечиња. Но за Лора децата станаа како свои.

Таа продолжува да ги посетува во болница, и да им помага со што може. И за нејзина и за нивните родители неописливо радост Лора разбира дека и трите девојчиња успеале да ја поразат најстрашната болест!1devojcinja-rak

За да го одбележи среќно настанот Лора прави нова слика, на која радосни Ријана, Ејнсли и Рајли позира заедно со претходното фото. На новата слика тие се непрепознатливи и просто се гледа како емитуваат некаква внатрешна светлина и оптимизам.

Вистинско чудо е овој хепиенд кој го одбележува Facebook – Scantling Photography.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1