Фото: Комарците се уште се најголемите убијци на луѓето – еве кого најмногу напаѓаат


Според проценките на Светската здравствена организација, комарците се уште се најголемите убијци на луѓето.

Не само што пренесуваат најсмртоносни болести како што е маларија, туку и предизвикуваат други проблеми, како што е зика вирусот кој го оштетува плодот.komarci

Познато е дека комарците го пренесуваат вирусот на северниот Нил, зика вирусот како и смртоносната маларија.

Но постојат личности кои комарците се повеќе и повеќе ќе ги напаѓаат, велат експертите. Еве кои се:

Лицата со нулта крвна група
Бремените жени
Луѓето кои пијат алкохол
Оние со непријатенмирис на кожата
Луѓе кои претеруваат со користење на парфеми

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1