ФОТО: Крстот во Аеродром трет по големина во светот


Неколку дена пред Велигден, крстот во скопската населба Аеродром е скоро готов. Тој е висок 51 метар, широк 4 метри, краците му се простираат на 34 метри, а тежи 88 тона.

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодоr Петров, најави дека овој крст ќе биде трет по висина во светот, по Милениумскиот крст на Водно, кој е втор по ви­си­на, но прв во светот изграден на највисока надморска висина.

krst-aerodrom

Foto – Kurir

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1