ФОТО: Магаре со крила, произведува струја во Кавадарци


Проектот е наречен Пегаз, именуван по крилестиот коњ од митологијата. Тој беше дизајниран од страна на уметникот Филимон, и дизајнерот Амауд Верли од Франција.

pegase_02-640x359

Тоа е чуден проект- и поетски и практичен, традиционален и модерен, прогресивен и декадентен, будалест и неверојатен… На ваков начин француски новинари го опишуваат проектот Пегаз кој го спроведуваат двајца ентузијасти од Франција кои произведуваат електрична енергија со помош на сончеви колектори монтирани на магаре во планините во Кавадарци. Во репортажата за проектот понатаму се вели:

„А магарето изминатите десет дена оди низ Македонија со „големи крила“, две соларни панели монтирани на неговата седло. Жителите се поканети да ги поврзат нивните електрични апарати на ова дарежливо животно: мобилен телефон, батерија автомобил, радио, фен за коса …

pegase-640x474

screen_shot_2013-05-21_at_10.28.38_pm_0-640x428Проектот е наречен Пегаз, именуван по крилестиот коњ од митологијата. Тој беше дизајниран од страна на уметникот Филимон, и дизајнерот Амауд Верли од Франција.

“Магарето ни е позајмено од страна на еден фармер, Ангел, еден ентузијаст човек, шеесетгодишен, тој работи на неговите ниви во ридовите околу Ваташа. Мора да се каже дека нашиот Пегаз, досега, беше главно посветен на пренесување дрва, велат тие.

Проектот функционира на тој начин што додека магарето пасе, на сонце, панелите се полнат.

izvor – ZaSe.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1