ФОТО: Најголемите Православни објекти во светот


Православието ни остави многу величествени згради кои ке ве остават без здив со својата големина и богата историја.

najgolemi pravoslavni objekti hramovi

 

1. Аја Софија – Турција

Еден од најголемите христијански храмови во светот е “Света Софија”, чие име во превод значи “Света Мудрост”. Храмот е создаде 537 години во Константинопол (денешен Истанбул) Во срцето на Христијанската империја, претставува одлучувачки симбол на одбрана против нападите на исламот од исток.Aja-Sofija-2

Храмот, кој се протега над 75.000 квадратни метри, денес е историски дијамант претвори во музеј.

 

2. “Соборниот храм на Света Троица”, Грузија

Луѓето велат дека во оваа земја, политичката и економската ситуација секогаш се менуваат, но единствена сила која опстојува во Грузија  – тоа е Православието. Hram-Tbilisi

Главниот храм на Православието во Грузија и во третиот по големина верски згради во регионот на Кавказот.

Изградба и зачувување на овој храм е поддржана од донации на обичните луѓе и богати бизнисмени од целиот свет.

Овој прекрасен храм има капацитет за околу 15 илјади верници.

 

3. “Соборниот храм на Преподобен Исаак”, Русија

Најголемата руска православна црква е “Катедралата на Преподобен Исаак,” која се наоѓа во Санкт Петербург. Таа е посветена на светецот Исак на Далмација, кој се прославува секој 16 август.Saint-Isaac-s-Cathedral

Просторот под златната куполата на храмот има капацитет до 14.000 луѓе.

 

4. “Црквата Свети Михаил”, Украина

Според оригинално име “Мајкл Златноврв манастир” тој претставува православна црква и манастирски комплекс во Киев. Првобитното била изградена во деветтиот век, оригиналната катедрала била срушена од страна на советските власти во 1930-тите. St-Michael-s-Cathedral

Во доцните 1990-ти, со обновената национална гордост, украинските власти ја презеле задачата за обнова на катедралата, како што првично беше.

Ова е најголемиот храм во Украина, и можат да се сместат до 12.000 луѓе во исто време и на тој начин е четврта по големина во светот.

 

5. “Храмот на Свети Сава”, Србија

Петтото место  го зазема храмот на Свети Сава, која зафаќа површина од 3500 квадратни метри на приземјето, со дополнителни илјада и петстотини метри квадратни на три галерии на првиот степен.Hram-Svetog-Save

Капацитет на верниците, кои можат да се сместат во еден момент, достигнува 11.000 луѓе.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1