Фото: Новиот iPhone 5


Новиот iPhone 5 кој свечено на светот му беше преставен вчера е тенок 7,6 милиметри и лесен 112 грама, екран со големина од четири инчи, како и нов софтвер

Има побрз А6 процесор и можност за LTE/4G интернет и динамичка антена за гласовни, дата и радио сигнали. Камера од 8 мегапиксели, дисплеј 4 инчи и резолуција 1136 x 640, 18 насто потенок и 20 насто полесен од претходникот. Батеријата му држи 8 часа.

Се предвидува дека компанијата „Епл“ до крајот на септември би можела да продаде околу 10 милиони „Ајфон 5“.

Цена ??? 199 долари за 16GB, 299 за 32GB и 399 долари за 64GB.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1