ФОТО: Ова е рускиот пилот кој го преживеа падот на авионот


Операцијата за спасување на животот на рускиот пилот е завршена, а тој безбедно е пристигнат во базата.

aleksandar

Рускиот претседател Владимир Путин потврдил дека сириската војска го спасила пилотот Александар Акхмадулина откако воениот авион беше срушен од страна на Турција, во близина на турско-сириската граница.

-Спасениот пилот е жив и здрав, рекол министерот за одбрана Сергеј Шојгу кој подвлекол дека операцијата траела 12 часа.

Инаку Путин изјави дека пилотот ќе биде одликуван како и неговиот трагично настрадан колега.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1