ФОТО: По 47 години објавени фотографии од телото на убиениот Че Гевара


Иманол Артеага рекол дека фотографиите кои го прикажуваат безживотното тело на Ернесто Че Гевара, завршиле во Шпанија со неговото семејство.ce gevara
“Мојот чичко ги донел кога дошол на венчавката на моите родители, која се одржала кон крајот на ноември во 1967-та година”, изјавил Артеага за AFP.
Гевара бил убиен на 9-ти октомври, 1967-та година, а ден претходно бил заробен од Боливиската војска. Артеага додал дека неговата мајка и неговата тетка тврделе дека ги добиле фотографиите од француски новинар.
che3-520x368thumbmedium500354
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1