ФОТО: Рибар најде ајкула стара 80 милиони години


Во водите на езерото Ентранс во Викторија, еден рибар улови ајкула стара над 80 милиони години, која го шокираше светот.

Овој вид ајкула живее повеќе од 80 милиони години, а само еден ваков вид ајкули се уште опстојува и ден денес.

sharkpict

Таа има 300 заби распоредени во 25 реда, личи на јагула и ја нарекуваат „жив фосил“.

Погледнете како изгледа ова мистериозно чудовиште, кое ретко имаме прилика да го видиме.2sharkpict

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1