ФОТО: Со хеликоптер на МВР извлечено телото на планинарот кој загина на Пелистер


32 – годишниот планинар и параглајдерист од Битола, Петар Костадиновски го загуби животот на Пелистер. Според полициски извори, Костадиновски вчера заминал на планина со својот велосипед и за последен пат остварил телефонски контакт околу 13:30.

85077Откако родителите во повеќе наврати не успеале да го добијат,  испратиле пријтели да го пронајдат момчето. Заради непристапноста на теренот и лошите временски услови на Пелистер, безживотното тело на Костадиновски било пронајдено дури во 03:30 по полноќ.

Претпладнево телото на Костадиновски беше пренесено во Битола со хеликоптер на специјалната единица на МВР. Во акцијата учествуваа планинари и припадници на Регионалната Дирекција за заштита и спасување.

Уводи на местото на кое Петар Костадиновски го загуби животот изврши крим техника при СВР Битола, а телото е предадено на обдукција во Клиничка болница.

Фото – Максим

85076

85078

85077

85073

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1