ФОТО: Уапсен организаторот на пучот во Турција


Генералот Бекир Еркан Ван, командантот на базата Инџирлик е уапсен и во моментов се наоѓа во притвор поради организирање на државниот удар во Турција.omandant-640x870

Турската војка го затворила воздушниот простор околу базата на југот од Турција поради што прекинати беа ударите врз Исламската држава од таа локација, изјавил неименуван извор од американското Министерството за одбрана на Си-Ен-Ен. Набрзо по затворањето, просторот околу базата повторно е отворен

Ван, заедно со уште десетмина високи воени и полициски функционери биле уапсени во јужниот град Адана.apsenje1 apsenje-1-640x418

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1