ФОТО+ВИДЕО: Полицајци со коњи газеа луѓе


Најмалку 10 лица се повредени откако полицајци на коњи влетаа меѓу антинацистичките демонстранти во Малме, Шведска.

Повеќе од 2.000 лица се појавиле на протестите против заеничкта неонацистичка Партија на Швеѓаните.Протестот набрзо стана насилен, а активистите ги нападнаа полицајците и коњите, па полицијата во обид да ги растера демонстрантите со пол галоп влета меѓу нив.

Полицаец на коњ прегазил еден од демонстрантите, а според тврдењето на очевидвите подоцна се вратил назад и уште една поминал врз него додека тој повреден лежел на улица. Полицијката потврдила дека пет лица се пренесени во болница, а еден човек бил полесно повреден откако го прегазил полициско комбе.

protesti-malme2-500 protesti-malme1-500

Видео на следниот линк – https://www.youtube.com/watch?v=ccvwGYO1KwU

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1