Почина Јанко Узунов


Во 63 година од животот ненадејно почина музичарот Јанко Узунов додека бил во Берово на семеен одмор.

Роден е во 1951 година во Валандово, а музичката кариера ја почнал во почетокот на седумдесеттите години од минатиот век со првата снимка, „Магдалена“, песна на Димитар Масевски. Беше познат како „момчето со мандолината“, според хитот што во 1976 година го испеа со Цветанка Ласкова на фестивалот во Опатија.

janko uzunov

Последните години Узунов беше посветен на работата на своето приватно училиште по гитара „Узун“. Јанко Узунов во 2010-та година прослави 45 години од својата успешна кариера.

MKD,MK

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1