Фотографијата која го шокираше светот – војник држи дете на нишан


Фотографијата објавена на Инстаграм и тоа од страна на војникот. На неа се гледа како израелски војник нишани во дете.

Israeli soldier posts disturbing Instagram photo of child in crosshairs of his rifleФотографијата е објавена на 25 јануари од 20 годишниот Мор Островски, припадник на израелската снајперска единица, а од неа јасно може да се види како тој нишани кон палестинско момче.

По бурните реакции и натписи во медиумите, фотографијата е остранета од социјалните мрежи а профилите на војникот се избришани.
-Не постојат други фотографии или снимки кои укажуваат на тоа дека момчето е застрелано.
Пред да се избришат профилите, Абуминах од војникот превземал и други фотографии кои покажуваат како униформираните војници држат различни оружја, вклучувајќи и снајпери.

Израелската армија започна истрага против војникот кој ја објавил фотографија  – 20-годишниот војник Мор Островски 

Israeli soldier posts disturbing Instagram photo of child in crosshairs of his rifle

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1