Франција одлучи – абортусот е бесплатен


Францускиот Парламент го усвои законот со кој абортусот во државата станува бесплатен.


Францускиот завод за здравствено осигурување до сега ги покривал трошоците за абортус на малолетните и сиромашните жени, а на останантите им исплаќал надомест во висина од 80 отсто од цената на процедурата, која може да чини и до 450 евра.

Но сега со овој закон тоа ќе е бесплатно комплетно, а бесплатна ќе е и контрацепција за тинејџерите на возраст од 15 до 18 години.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1