Француската ултрадесничарка Марин Ле Пен на психијатриско вештачење


Претседателката на француската крајна десница , Марин Ле Пен протестираше денеска против одлуката на судот , кој бара психијатриско вештачење , затоа што во јануари 2015 на Твитер објавила фотографии од егзекуција на џихадистичка група на ИД.

,, Ова е застрашувачко. Овој режим навистина почнува да шири страв.” , напиша денеска Ле Пен на Твитер, заедно со одлуката на судот за вештачење.

Одлуката е донесена на 11 септември, а ја донела судијка , која води истрага во која Ле Пен е обвинета за објавување насилни снимки. Судијката бара вештачењето да се изврши што побргу.

Со вештачењето ќе треба да се утврди дали поранешната кандидатка за претседател на Франција е способна да разбере што и се зборува и да одговара на прашања , како и дали прекршокот за кој се товари е поцрзан со фактички и биографски податоци за неа.

Психијатарот , по налог на судот ќе треба да утврди и дали Ле Пен , чија партија се изедначи по популарност со социјалдемократите и е далеку пред партијата на Макрон, е опасна за средината.

Ле Пен денеска изјави дека нема да оди на вештачење. ,,Би сакала да видам како ќе ме натера судот на тоа.“, изјави претседателката на француската крајна десница.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1