Галиите на Вардар добија возен ред, ќе пловат до Зелениково и Пустец


Продолжуваат герилските акции кои се критика на проектот „Скопје 2014“. Овој пат на барокните галии поставени во Вардар се појави и возен ред, според кој тие ќе пловат до разни дестинации. Возниот ред е на претпријатието „Јавна пловидба Скопје“, односно „Брод сидро“, кое е подружница на ЈСП на Град Скопје, објави порталот „А1.он“.

Освен домашните пловидби – Велес, Охрид, Гевеглија, Струга, има и приградски пловидби до Зелениково, Матка, каскада Влае, Треска и Маркова река, а на возниот ред има и патувања во странство, до Пустец и Подградец од каде доаѓаат голем број граѓани, особено кога се избори. Од меѓународните правци, има пловидба и за Солун.

galija vozen red

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1