Газдата на хотелот “Арка”ќе биде кум за “Бадник 2015”!


Кум на 23-тата прослава на Бадник ќе биде Сашо Џиковски, а здравичар Благоја Анчевски, соопшти денеска на прес-конференција Граѓанското здружение „Одбор за традиционална прослава на Бадник во Скопје“.

badnik-240

Кумот Сашо Џиковски  е познат бизнисмен и хотелиер, градежник и сопственик на фирма за производство на метална галантерија, а во последниве 15 години го води хотелот „Арка“ во Стара чаршија, заедно со сопругата Костадинка.

За здравичарот Благоја Анчевски велат дека со труд си ја заслужил титулата за претстојниот бадникарски празник. Тој со бадникарите е од 1993 година, и активно работи и учествува во сите повеќемесечни активности на Одборот.

Одборот традиционално како и секоја година во последната недела во декември односно оваа на 28-ми во месноста Говрлева краста, од падините на Водно ќе бере бадникови гранчиња кои на 6 јануари бесплатно ќе ги дели пред Соборниот храм „Свети климент Охридски“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1