Германците си го повлекуваат златото од Америка


Германците најавија дека до 2020 година целокупно ќе ги повлечат резервите на злато од Франција и Америка.

gold-barЗлатните резерви, Централната банка на Германија, Бундесбанк, ги има оставено во овие земји за време на Студената војна, во страв од инвазија од страна на советската армија.

Денес, златните резерви на Германија се втори по големина во светот, по оние на САД, а на третото место се наоѓаат резервите на Меѓународниот монетарен фонд. Сега Германија одлучила да си ги повлече сите златни резерви поради економската криза во САД, а и фактот дека ќе има поголема контрола доколку и се дома, во германските банки.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1