Ги разубаве животите на луѓето ширум светот: Почина шефот на Nintendo


Сатору Ивата почина на 55-годишна возраст после тешката борба со канцерот. Тој беше претседател на Nintendo долги години.

Многумина сметаат дека токму тој е главната причина за големиот успех на Nintendo од 2000-тата годинаSatoru-Iwata-nintendo

Сатору Ивата стана претседател на Nintendo во 2002-рата година, а во текот на неговото работење беа лансирани и Wii и DS конзоли со помош на кои тие привлекоа милиони нови играчи ширум светот.

Инаку, минатата година тој изјави дека двојно ќе ја намали својата плата на извесен период поради кризата и последиците од борбата со клучните конкуренти, Sony и Microsoft, кои што го преземаа водечкото место во делот на продажбата на играчки конзоли.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1