Голем астероид за влакно ќе ја одбегне Земјата – откриен пред само 9 дена!


Голем астероид и се приближува на Земјата со голема брзина. Оваа година Ноќта на вештерките ќе биде посебно возбудлива за сите љубители на астрономијата затоа што ноќта меѓу 31 октомври и 1 ноември големото небесно тело ќе ја одмине Земјата за влакно.

Огромната карпа со дијаметар од 2,5 километри ќе помине на растојание од 499.000 километри од Земјата со брзина од 125.500 км/ч.Asteroid headed for Earth

НАСА потврди дека астероидот со име  2015 ТБ145 ќе помине покрај Земјата, но и нагласи дека нема баш никакви изгледи да дојде со судир. Меѓутоа тоа што најмногу ги загрижува во целата приказна е фактот дека овој астероид е откриен само пред девет дена, а веќе е блиску до Земјата.

Астероид со оваа големина кога би удрил во Земјата целосно би ја уништил и целосно би го збришал живиот свет на планетата.

Последен пат ваков астероид се приближил на Земјата во 2007 година, а следната блиска средба ќе се случи дури во 2027 година велат од НАСА. Секако, под услов во меѓувреме да не откријат некоја нова карпа девет дена пред да стигне до Земјата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1