Неочекувана средба на Путин и Асад – се договорија како да ја докрајчат ИСИС (Видео)


Претседателите на Русија и Сирија, Владимир Путин и Башар ал Асад вчера ги продолжија преговорите во Москва, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Синоќа во работна посета на Москва беше претседателот на Сириската Арапска Република, Башар Асад. Се одржаа преговори меѓу двајцата лидери во потесен и поширок состав со учество на високи функционери на Русија, рече Песков.Russia Syrian Game

Путин бил информиран од Асад за ситуацијата во Сирија и перспективите за понатаму.

Песков нагласи дека на средбата било разговарано и за текот на руската воена операција во Сирија, борбата против терористите во земјата и за различните аспекти од билатералните односи.

Ова е прва посета на странска земја на Асад од почетокот на граѓанската војна во Сирија во 2011 година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1