Голем и тежок ден, Сабор на Пресвета Богородица – направете го ова


Денеска е Собор на Пресвета Богородица.

Црквата утврдила веднаш после големите празници да се слават и учесниците во настанот што се празнува. Затоа денес, по празникот Рождество Христово, се слави Пресветата Богородица. Најмудра пракса.

Зашто најчистата утроба на Марија беше единствена способна да го прими оној кој го надвишува се она што е создадено. Во таа смисла Црквата ја нарекува Девица Марија врата на спасението.

Денеска помолете и се на Богородица за таа да ви ги услиши молитвите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1