Горан Таневски – фронтмен на Мизар со концерт и нов албум


Горан Таневски – фронтмен на Мизар и еден од највлијателните вокали на Југословенските простори, по повод 35 години од својата кариера издава три нови албуми и организира концерт со кој ќе се заокружи неговата плодна 3 децениска кариера.

Photo – fejsbuk Goran Tanevski

Во пресрет на концертот кој ќе се оддржи на 13 Јуни во МКЦ Таневски и неговиот бенд организираат ЈАВНА ПРОБА на која ги покануваат да присуствуваат и медиумите 30 Мај (ЧЕТВРТОК) со почеток во 18.30 часот. Локација – студиото на Таневски кое е во склоп на Макотекс – стара телевизија
Таневски е музичар и сестран уметник. Композитор, пејач, текстописец кој остави печат врз македонската музичка сцена во својата плодна кариера, а е и еден од имињата со кои се поврзува алтернативниот рок на македонската музичка сцена. Таневски го предводеше Мизар во периодот од 1984 до 1991 година а според музичките критичари е еден од највлијателните вокали на овие простори.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1